Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logoTPBAPabianice

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Pabianickie powstało 31 sierpnia 2002 r. Od tego czasu pracownicy i wolontariusze TPBA pomagają osobom potrzebującym, w tym osobom starszym, schorowanym oraz bezdomnym.

Od lat współpracujemy z samorządem i jego jednostkami, pozyskujemy fundusze z projektów wspieranych przez Urząd Miasta Pabianic, Miejskie Centrum Pomocy Społecznej czy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jesteśmy członkiem Pabianickiego Forum Organizacji i Inicjatyw Pozarządowych oraz powstającej w Pabianicach Sieci Wolontariatu.

Od przeszło 7 lat współpracujemy z Bankiem Żywności im. Marka Edelmana w Łodzi w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa.

TPBA Koło Pabianickie:

  • prowadzi całoroczne, całodobowe Schronisko dla osób bezdomnych (Pabianice, ul. Kościuszki 22/26), z którego korzysta do 30 osób.

Osobom przebywającym w Schronisku zapewniamy: bezpieczne schronienie, wyżywienie, odzież, leki, pomoc w leczeniu chorób i uzależnień, pomoc w znalezieniu pracy lub zarejestrowaniu się w urzędzie pracy, a także np. uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności czy pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, pisaniu pism.

Osoby przebywające w Schronisku nie posiadają własnego domu, dokumentów, ani stałych źródeł dochodu, często są karani i obciążeni nałogami (alkohol, narkotyki, dopalacze). Większość osób przebywających w Schronisku to osoby schorowane i/lub niepełnosprawne, niezaradne życiowo.

W Schronisku obowiązuje regulamin, dlatego na terenie placówki mogą przebywać wyłącznie osoby trzeźwe i czyste (od substancji psychoaktywnych). Pobyt w placówce, zachowując trzeźwość i czystość, jest formą terapii. Dodatkowo na terenie Schroniska prowadzona jest terapia przez psychoterapeutów, która pomaga w powrocie do społeczeństwa.

Pobyt w Schronisku jest czasowy i ma dopomóc każdemu z Mieszkańców w odnalezieniu miejsca w społeczeństwie i zdobyciu pełnej samodzielności. Pragniemy dodać, że w okresie działania Schroniska, kilkadziesiąt osób wyrobiło dokumenty i zarejestrowało się w Urzędzie Pracy, kilkanaście otrzymało pracę, a kilka się usamodzielniło. Jeden z Mieszkańców Schroniska otrzymał propozycję podjęcia zatrudnienia w ramach powstającej spółdzielni socjalnej.

Placówka dla osób bezdomnych prowadzona jest w ramach wsparcia realizacji zadania publicznego w zakresie pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób. Zadanie dofinansowane jest dotacją z budżetu Miasta Pabianic (więcej w zakładce: O nas - Projekty).

  • zapewnia sezonowe schronienie osobom bezdomnym w okresie jesienno zimowym (tzw. miejsca interwencyjne), czyli od ok. 20 listopada do 15 kwietnia, gdzie w godzinach 19.00 - 8.00 zapewniamy miejsce do spania, koc, gorącą herbatę oraz ciepły posiłek,

  • prowadzi Ognisko Aktywności Pozaszkolnej w Pabianicach, działające szósty rok - to miejsce, gdzie ok. 20 dzieci z rodzin trudnych, może odrobić lekcje, zjeść posiłek, pobawić się. Wolontariusze prowadzący Ognisko organizują również wyjścia do kina, muzeum, planetarium, MOKu, pizzerii itp. W okresie wakacyjnym prowadzone są zajęcia letnie, pikniki, zajęcia ze zwierzętami, warsztaty plastyczne, zawody sportowe, warsztaty z udzielania pierwszej pomocy i wiele innych atrakcji, a w czasie świąt dzieci otrzymują świąteczne paczki z żywnością oraz drobny upominek. W czerwcu 2015 r., w czasie Dni Aktywnych - imprezie organizacji pozarządowych, Ognisko ze swoją inicjatywą „Dwutygodniowe zajęcia wakacyjne dla dzieci” zajęło III miejsce w konkursie na „Najlepszą inicjatywę w Pabianicach”. Nagroda w postaci bonu o wartości 1000 zł sfinansowała dzieciom wycieczkę do Zoo Safari Borysew.

Szczegółowe informacje i fotorelacje z działań Ogniska można znaleźć na stronie: ognisko.bratalbert-pabianice.org

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się ze stroną Ogniska :)

  • prowadzi jadłodajnię (Pabianice, ul. Kościuszki 22/26), w której 6 razy w tygodniu wydawane są gorące posiłki dla maksymalnie 100 osób z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym,

Jadłodajnia czynna jest:

- od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00, obiady wydawane są od godziny 12:30 do godziny 14:30,

- w soboty w godz. 11:00 - 13:00.

Jadłodajnia Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta prowadzona jest w ramach wsparcia realizacji zadania publicznego w zakresie pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób. Zadanie dofinansowane jest dotacją z budżetu Miasta Pabianic (więcej w zakładce: O nas - Projekty).

Przy Jadłodajni działa punkt sanitarny, z którego korzysta średnio 20-25 osób miesięcznie, gdzie osoby potrzebujące mogą zrobić pranie, wykąpać się.

  • Punkt Wydawania Żywności i Odzieży (Pabianice, ul. Kościuszki 22/26), gdzie w miarę potrzeb i możliwości - rozdajemy odzież używaną i/lub nową, a w ramach współpracy z Bankiem Żywności w Łodzi im. Marka Edelmana wydajemy żywność w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. 

Punkt Wydawania Żywności i Odzieży czynny jest:

- we wtorki i czwartki w godz. 12:00 – 14:00.

Wednesday the 19th - - Joomla 3.3 Templates